Szokás egyes települések korát a legkorábbi fennmaradt írásos emlék alapján meghatározni. Igen, végül is, így van egy dátum, amire építeni lehet, amire rá lehet mutatni, hogy "igen, akkor már ezt a falut valaki valakinek oda adományozta, tehát létezett". Éppen itt a lényeg, hogy akkor a település már olyan jelentős helynek számított, melyet vagyontárgyként érdemes volt számon tartani, tehát valószínűleg sokkal régebbi.
Hogy lehet egy település a vagyon része? Nyilván feudális viszonyokról van szó, ahol a gazdagságot (többek között) "földben mérték". A föld mögött persze pénz is volt, hiszen a területen élő emberek a tulajdonosnak pénzzel (adó, tized, dézsma, stb.), és szolgáltatásokkal (pl. robot) tartoztak, tehát egy éves fix bevételt jelentettek tulajdonosuknak. Ezért hát többet is értek talán, mint egy egyszeri pénzadomány, s aki jól sáfárkodott velük, lakóik számát gyarapította, és megélhetésüket könnyebbé tette, az maga is nagyobb haszonra számíthatott.
Így aztán a falvak, mint vagyontárgyak gyakran cseréltek gazdát a középkorban, a rajta lakókkal egyetemben. Ezekről az eseményekről tanúskodnak a megmaradt oklevelek, és ezekből tudunk a települések meglétéről, és lakosságának számáról. Lássuk milyen kerek évfordulók esnek az idei évre:
1000 éve említik először írásban Vörösberényt.
A veszprémvölgyi monostor görög nyelvű alapítólevele Kálmán király átiratában maradt meg. Az adományozott 9 falu: Szárberény, Mama, Sandor, Kenese, Csittény, Szántó, Padrag, Zalészi, Gerencsér.
Én, István, keresztény s egész Hungria királya, miután létesítettem, felállítottam és berendeztem a szentséges Istenanya veszprémi, érseki monostorát, s összegyűjtöttem benne apácák seregét a magam, nőm és gyermekeim, valamint egész Pannonia lelki üdvéért, így rendelkezem. Ajándékozok ennek a monostornak kilenc falut földestűl együtt. Ezen falvak nevei a következők: először Szárberény, negyvennyolc füsttel és hat halásszal; ...
925 éve említették először írásban Aszófőt.
A település első említése a Tihanyi Apátság birtoklevelén Azzofeu néven. A név jelentése „száraz völgy”.
825 éve említették először írásban Inotát.
Inota első írásos említése III. Béla oklevelében, melyben három szőlővel a fehérvári keresztes konventnek adományozza a falut. Az oklevél Inota nevét Iunota formában említi.
700 éve említik először írásban Felsőörsöt.
Felsőörs nevének legelső ismert, írott emléke 1318-ból származik, Superior villa Wrs formában.
525 éve említik először írásban Balatonalmádit.
A település első említése egy szőlő adás-vételről szóló okmányban. („in promontorio possesionis Zarbereny in loco Almadi vote sitam” formában ("Szárberény helység szőlőhegyén az Almádinak nevezett helyen")
A blogon az év folyamán még szó lesz ezekről a településekről.
Mint látszik elsősorban királyok adományozták ezeket a birtokokat valamely egyházi intézménynek, hogy azok fennmaradását, ellátását garantálják. A legfőbb földesúr egy-egy országon belül általában a király volt, hozzá tartozott minden föld, de szolgálatért, hűségért cserébe, vagy egyéb szándékból ezek egy (kisebb-nagyobb) részét eladományozhatta. Gyakran mérik abban egy-egy király erősségét, vagy gyengeségét, hogy az országban neki magának mennyi birtoka volt, mennyi hatalom volt a kezében ténylegesen.
A régi okleveleket a levéltárak őrzik, és nyilván egy-egy régi, féltett irathoz nem engednek oda bárkit, azonban pár éve már az anyag egy jelentős része az interneten keresztül is elérhető.