A veszprémi püspöknek pénzverési joga
325 éve Kertán már működött iskola
225 éve épült a Kapuváry-ház
200 éves tollrajzok Veszprémről
575 éve már a veszprémi püspöknek pénzverési joga volt
Egy 1443-as keltezésű oklevél szerint a veszprémi püspöknek jogában állt pénzt vereti Bodó Györggyel együtt. Bodó György várban betöltött szerepét az oklevél nem említi. Az év június 1-től azonban testvére, Miklós segédpüspök lett, és a pénzverés joga rá is átszállt. Az oklevél a pénzverési jogot, mint már meglévő kiváltságot említi.
A középkorban a pénzverési jogot nem osztogatták könnyen. Alapesetben kizárólagosan a királyt illette meg, aki kegyet gyakorolva másnak is engedélyezhette a tevékenységet. Aki ilyen engedély nélkül vert érméket, az pénzhamisítást követett el.
A veszprémi püspökök kivételezett helyzetben voltak Magyarországon, mint a második legrégibb egyházkerület fejei, akik bírtak a királyné koronázás jogával, és a királyné kancellári tisztségét is betöltötték.
325 éve Kertán már működött iskola
1693-ban Kertán már iskola működik. Egy örökösödési oklevél szerint az iskolamester neve Sipos Miklós. Ekkortól a falu iskolamesterinek névsora már nyomon követhető.
225 éve épült a Kapuváry-ház
A copf stílusú, emeletes házat 1793-ban Kapuváry Antal veszprémi kanonok építtette. 1885-től 1993-ig ez a Városháza, az egykori nagy szalon volt a tanácsterem, melyben 120 képviselő ülésezett. A ház mai is látható a Szabadság tér sarkán, a homlokzaton a Kapuváry család címerével.
Képeslap az 1890-es évekből
(A képen jól látszik, hogy a Kapuváry-ház még nem volt ekkor sarokház - mint ahogy a Korona Szálló (Mackó) sem -, mivel a mai Óvári Ferenc utca még nem létezett, azt csak az 1900-as évek elején nyitották meg. )
200 éve Veszprémről készített színes tollrajzokat Berkeny János Sámuel rézmetsző
A Bécsben tanult művész elsősorban térképeket készített. A veszprémi származására mindig büszke művész – munkáit „Nemes Berkeny János Veszprém Fi”-ként szignálta. Ezek a várost kelet, illetve dél felől, valamint a Jeruzsálemhegyről a Tizenháromváros felé tekintve, vagyis a települést mintegy körképszerűen ábrázolják. Veszprémről készült rajzait a Laczkó Dezső Múzeum őrzi.