Kincset találni mindig jó, ez a vágy talán egyidős az emberiséggel. Régen is forogtak közkézen "kincses" térképek, legendákat adtak szájról-szájra elásott kincsesládákról, és elsüllyedt hajókról. Akkoriban kincset keresni, felfedezni a nagyon gazdagok jártak passzióból, vagy a kalandos lelkűek, mindenüket feladva, életüket kockáztatva. Manapság azonban már bárki kereshet kincset.
A régen néha vérre menő időtöltés mára játékká szelídült, és mozgalommá szélesedett. Játékos formáját vagy 150 éve űzik (Letterboxing), de az évek folyamán a modern technikai eszközök használata ide is beszivárgott. Manapság már GPS készülékkel indulhatunk kincset keresni (Geocaching).
A mozgalom népszerű, és ennek köszönhetően egyre több a "kincs". A poszt írásának napján csak Veszprém megye területén 330 geoláda megkeresésére lehet elindulni. Az első bejelentett találat dátuma Veszprém megyei ládára (Kolosva-völgy) a geocaching.hu oldal szerint 2001. július 27., azaz alig egy évvel az első láda elrejtése után (2000. május 3. Dave Ulmer, USA) már nálunk is voltak játékosok.
A Magyarországon a mozgalom motorja a Magyar Geocaching Közhasznú Egyesület, és az aktuálisan elérhető célpontokat a geocaching.hu oldalon lehet kiszemelni.
Többet szeretnék tudni a geocaching.hu oldal használatáról.
Ládát elhelyezni gyakorlatilag bárhol lehet, egyaránt természeti vagy emberkéz alkotta értékeknél. Az Eötvös Károly Megyei Könyvtárnak is van geoládája.
A blogon a továbbiakban (és egyes esetekben visszamenőleg is) a posztokban megjelenítjük, ha a témához csatolható geoláda. Keresse a GEO kezdetű linkeket, illetve a geoláda cimkét a címkefelhőben!